Concediere motivată politic

4 ноября 2020 53

Buna ziua. Am fost concediată în iunie 2020 cu explicația că la 1 septembrie voi fi reangajată. Eu atunci m-am revoltat și am întrebat în baza cărui act suntem eliberați (angajații Centrului de plasament) dacă noi am trecut acreditarea pe 5 ani. În vara fiecărui an activitatea centrului se sistează, deși centrul are finanțare de la stat.
Pe 1 septembrie, șefa DASPF mi-a spus că nu voi fi reangajată și pot să-mi caut alt loc de muncä. În locul meu de la 1 septembrie a fost angajată ca pedagog social altă persoana, fără studii, dar membră a partidului din care face parte șefa menționată. Ce pot face eu, la cine să mă adresez să mă ajute sä-mi recapăt postul meu? Nu am avut nicio încălcare sau mustrare în cei 10 ani de activitate în acest centru de plasament. Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Dacă ați scris de bună voie cerere de demisie, nu prea aveți șanse să mai faceți ceva.
Totuși încercați să vă adresați cu plîngere la inspectoratul de Stat al Muncii.

4 ноября 2020