Concedierea forțată

1 апреля 2022 100

Bună ziua. Am fost anunțați cu mai puțin de 2 săptămâni ca suntem eliberați de la lucru. Ni s-au propus alternative de angajare la alta companie, dar cu alt gen de activitate, Faza este ca suntem chemați sa semnam cererile de eliberare din propria inițiativă. Cat de legal este asa ceva, doar nu plecam din propria inițiativă? Am citit Codul muncii in partea referitoare la concediere, reducere de personal. Mi s-a creat impresia ca prin aceste cereri din propria inițiativă compania vrea sa evite sa achite compensatiei banesti. Cum as putea în asa caz sa îmi apar drepturile mele?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Sabina, bună ziua!

Compania încearcă să evite achitarea drepturilor salariale care se cuvin salariaților în cazurile de reducere a umărului sau a statelor de personal.

Nu semnați nimic și solicitați să vi se achite drepturile salariale conform Codului muncii, iar dacă vi se refuza puteți sesiza Inspectoratul de Stat al Muncii.

Succes.

2 апреля 2022