Concediu anual

15 июня 2020 51

Buna ziua. Am iesit in concediu de maternitate, dar nu am primit concediul anual. Pot sa-l primesc, se calculează pe anul in care am lucrat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Faceți uz de prevederile codului muncii
Articolul 125. Alipirea concediului de odihnă anual la concediul

de maternitate şi la concediul pentru îngrijirea

... mai detaliat copilului

(1) Femeii, în baza unei cereri scrise, i se acordă concediul de odihnă anual înainte de concediul de maternitate, prevăzut la art.124 alin.(1), sau imediat după el, sau după terminarea concediului pentru îngrijirea copilului.

(2) Persoanelor menţionate la art.124 alin.(4) şi la art.127 concediul de odihnă anual li se acordă, în baza unei cereri scrise, după terminarea concediului pentru îngrijirea copilului.

15 июня 2020