Concediu anual

6 января 2020 76

Bună. Lucrez de 2 ani și nu am fost in concediu. Pe 17 decembrie 2019 am scris cerere de concediu anual, dar m-au rugat sa lucrez. Am acceptat cu condiția că mi-l achita. Pe 25 ianuarie ies in concediu de maternitate. Mi-au zis că nu-mi achita concediul și nu pot să-l cer pentru ca nu se va achita concediul de maternitate in totalitate. Este adevarat sau nu? Am dreptul la concediu anual fara ca sa influențeze cumva concediul de maternitate?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Concediul anual de odihnă nu are nimic cu concediul de maternitate. Acestea se calculează și se achită separat.

7 января 2020