Concediu de îngrijire a copilului

5 января 2021 13

Timp de 5 ani am activat ca director interimar la grădiniță. Am ieșit în concediu de maternitate, apoi de îngrijire a copilului. Primarul a făcut concurs și a angajat altă persoană în calitate de director. Ce mă fac? Pot cere să fiu încadrată în muncă ca director?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Postul urma să fie asigurat de un nou angajat pe perioada aflării dvs în concediu, la revenirea din concediu dvs urmează să reveniți la condițiile de muncă exact pentru care ați lucrat anterior, în caz contrar puteți sesiza Inspecția Muncii.

6 января 2021