Concediu de intretinere a copilului si reluarea partiala a activitatii profesionale

27 июня 2018 68

Buna ziua! Fiind la moment in concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 3 ani, pot sa-mi reiau activitatea de lucru pe 0.25 la locul de baza si 10 ore la scola si totodata sa-mi achite in continuare indemnizatia?

Jurist comments 1

Andriana Brasoveanu
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Salut Elena,
va puteti relua activitatea la aceeasi institutie unde ati iesi in concediu, cu regim de lucru partial, adica maximum 7 ore/zi. In cazul Dstra, Angajatorul doar intocmeste un ordin in baza caruia ca recheama din concediu si in care indica expres ca ve-ti lucra 0.25 unitati. In asa caz... mai detaliat ve-ti continua sa primiti indemnizatia cit si vi se va calcula salariul. Succese!

28 июня 2018