Concediu de maternitate

2 июня 2019 114

Buna ziua! La moment, ma aflu in luna a 4-a de sarcina si sunt angajata oficial de 3 ani, insa acum se prevad schimbari la serviciu si anume compania este vanduta. Compania isi va modifica numele si contractele cu angajatii vor fi anulate dupa care vor fi incheiate altele. Spuneti-mi: in cazul dat voi beneficia de concediu de maternitate si de indemnizatii?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
De fapt, schimbarea proprietarului NU constituie un temei pentru concediere (chiar dacă cu ulterioara reangajare).
Dacă veți fi concediată, puteți să contestați în instanță ordinul de concediere.
Faptul că compania își schimbă denumirea, de asemenea, nu este un motiv pentru concedierea personalului.
Aceasta nu se aplică șefilor și... mai detaliat contabilului șef - persoane care pot fi concediate pe temeiul schimbului proprietarului.
Cu referire la indemnizația de maternitate și alte garanții sociale aferente - acestea nu trebuie să fie in nici un fel afectate de schimbul proprietarului.

3 июня 2019