Concediu de maternitate

27 января 2021 25

Buna ziua. La moment ma aflu in concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 3 ani (la locul de munca de baza), dar activez prin cumul 0.5 la o alta institutie. Sunt insarcinata si vreau sa stiu cum mi se va calcula concediul de maternitate viitor. La locul de baza trebuie sa lucrez o luna pentru a intra in alt concediu. Mersi.

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună Ana.

Baza de calcul al indemnizaţiei de maternitate pentru femeile asigurate o constituie venitul mediu lunar asigurat realizat în ultimele 12 luni calendaristice premergătoare lunii producerii riscului asigurat, venit din care au fost calculate şi achitate contribuţii individuale de asigurări sociale.

Succes.

28 января 2021