Concediu de maternitate, în contextul recentei modificări a Codului Muncii

13 марта 2023 96

Bună ziua! Am nevoie de o clarificare privind recenta modificare a art. 76 din Codul Muncii, în partea referitoare la concediul de maternitate, care a intrat în vigoare pe 1 martie 2023. Dacă am ieșit în concediu de maternitate pe 24 februarie, pot sa-mi reiau activitatea din martie până în săptămâna a 36-a de sarcină beneficiind de primă și de salariu?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Iulia.
Dacă vă permite medicul, desigur puteți.

13 марта 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua.
Începând cu 1 martie 2023, potrivit modificărilor operate în cadrul normativ (Legea pentru modificarea unor acte normative nr. 353/2022), dreptul la indemnizație de maternitate se stabileşte indiferent de realizarea venitului în perioada concediului de maternitate.
Astfel, femeia asigurată are dreptul la indemnizaţia de maternitate şi în cazul în care... mai detaliat activează în perioada concediului de maternitate şi realizează venit asigurat.

14 марта 2023