Concediu de maternitate până la 6 ani

19 ноября 2018 83

Mai este valabil concediu de maternitate până la 6 ani sau deja e până la 4? Am ieșit în concediul de maternitate in ianuarie 2016. Respectiv în ianuarie 2019 trebuie să ies la lucru. Aș vrea însă să prelungesc concediul până la 6 ani (sau eventual până la 4 ani). Când trebuie sa mă prezint pentru a scrie cererea că sa nu apară probleme? Această perioadă (după 3 ani) este trecuta în carnet ca vechime de muncă sau nu? Pe unde scrie că da, pe unde - nu. Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

din octombrie 2017, concediul suplimentar neplatit penru ingrijirea copilului poate fi acordat doar pana la 4 ani.
Acest concediu suplimentar de 1 an (de la varsta de 3 la 4 ani) - nu se include in stagiul de cotizare.
Cererea trebuie sa o depuneti cu suficient timp inainte de expirarea concediului de... mai detaliat ingrijire a copilului pana la varsta de 3 ani.

19 ноября 2018