Concediu de maternitate pentru al doilea copil

18 февраля 2020 435

Buna ziua. Sunt in concediu de ingrijire a copilului din martie 2017, iar in decembrie 2019 am nascut a doilea copil. Cum va fi calculata suma acordata pentru cel de-al doilea copil in cazul in care solicit un alt concediu de ingrijire a copilului din ziua urmatoare a expirarii primului concediu?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Nata.

În cazul dumneavoastră, cuantumul indemnizaţiei de maternitate şi al indemnizaţiei lunare pentru creşterea celui de-al doilea copil se stabileşte din baza de calcul în al cărei temei s-au calculat aceste indemnizaţii pentru copilul precedent.

Vedeți articolul 7 din această lege, în special alineatul (6): https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=115077&lang=ro

25 февраля 2020