Concediu de vara de la scoala

11 марта 2019 56

Buna ziua. Sunt in concediu de ingrijire a copilului de 2 ani 6 luni. Acum am depus cerere sa ies la lucru si directia mi-a spus ca pot sa-mi reiau lucrul, dar concediul de vara va trebuie sa-l iau din cont propriu (neplatit). Imi puteti spune: e corect asa?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Conform art. 112 din Codul Muncii al RM „dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat pentru toţi salariaţii". Tuturor salariaţilor li se acordă anual un concediu de odihnă plătit, cu o durată minimă de 28 de zile calendaristice, cu excepţia zilelor de sărbătoare nelucrătoare.

Prin urmare, această impunere... mai detaliat este una abuzivă și ilegală din partea angajatorului.

12 марта 2019