Concediu din cont propriu

25 июля 2019 189

Cate luni se ofera concediu din cont propriu?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Nicolae, pina la 120 de zile, insa vedeti regulamentul intern, poate fi un termen mai mic sau mai mare, vedeti la intreprinderea unde lucrati.

25 июля 2019
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună zua!

În principiu, în baza prevederilor art. 120 alin. (1) din Codul Muncii al Republicii Moldova, 120 zile reprezintă plafonul termenului de aflare în concediu neplătit.
Totodată, vedeți dacă există un contract colectiv de muncă care ar putea stabili o perioadă mai îndelungată.

Succese!

26 июля 2019