Concediu medical

13 декабря 2018 52

Este legal posibil sa nu mi se ia in consideratie concediul medical din data de 26.11.2018 pana in 30.11.2018, ci doar continuarea concediului mefical din 1 decembrie pana in 19 decembrie 2018? Cand am anuntat ca sunt internata nu stiam cum mi se acorda foaia de boala. Seful mi-a zis pe data de 28 noiembrie ca nu mai poate sa imi ia foaia de boala ca eu nu i-am zis ca sunt pe foaie de boala si deja a facut pontajul. Cu toate astea in data de 3 decembrie 2018, i-am trimis ambele foi de boala! Abia astazi am aflat ca nu mi-a fos luata in considerare foaie de boala din noiembrie.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Nu este legal.
In baza certificatului medical, angajatorul trebuie sa calculeze indemnizația respectivă. Necondiționat.

Angajatorul ar trebui acum sa faca recalcul, alte masuri necesare, dar la sigur este obligat sa calculeze indemnizatia si pentru acea perioada.

4 января 2019