Concediu pentru îngrijirea copilului

10 ноября 2022 47

Bună ziua. Soția trebuie să fie angajată oficial pentru că tatăl (angajat în poliție) să poată beneficia de concediu pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani? Mulțumesc.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Gheorghe, nu că trebuie soția să fie angajată oficial. Ea are așa drepturi pentru activa.

10 ноября 2022
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua, Gheorghe
potrivit art. 18, alin.(2) al Legii nr. 289 din 22-07-2004 privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţiide asigurări sociale, „De indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului beneficiază, la cerere, opţional: unul dintre părinţi, bunelul, bunica, o altă rudă care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, precum... mai detaliat şi tutorele, dacă sînt persoane asigurate şi îndeplinesc condiţiile de realizare a stagiului de cotizare prevăzute la art. 6 alin. (1) sau (2).”
Decideți dumneavoastră cine o să ia concediul și respectiv indemnizația. Sfatul meu să o ia acel părinte care are salariul mai mare pentru a beneficia de o indemnizație mai mare. În cazul dumneavoastră intuiesc că soția nu este angajată în cîmpul muncii și nu este asigurată. Respectiv, solicitați dumneavoastră concediu parțial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani și solicitați de la CNAS indemnizația. Dacă în așa mod va fi afectat bugetul familiei, or dumneavoastră sunteți unicul care are un venit și nu veți face față cu doar 30% din venit sau obțional 60% pe 2 ani sau 90% pe un an, puteți reveni la serviciu, iar indemnizația de îngrijire vi se va păstra în continuare potrivit prevederilor alin. (4) al aceluiași articol, Mama sau tata care, după acordarea concediului pentru îngrijirea copilului, îşi reia activitatea, se angajează, desfăşoară activităţi în scopul obținerii de venit sau se eliberează înainte de expirarea concediului pentru îngrijirea copilului are dreptul la indemnizaţie lunară.

Sănătate familiei dumneavoastră și bebelușului.

10 ноября 2022