Concediu pentru ingrijirea copilului

20 января 2023 117

Buna ziua. Ma aflu in concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 3 ani, cu achitarea indemnizatiei pe o perioada de 2 ani si 2 luni si au trecut deja aproape 2 ani. Acum sunt insarcinata cu al doilea copil. Pot sa iau al doilea concediu parental pe numele sotului, la el fiind salariul mai mare? Problema este ca sunt inca angajata la locul vechi de munca. Trebuie sa ma eliberez de la locul de munca sau in general nu e posibil ca sotul sa ia acest concediu, avand in vedere ca eu inca ma aflu in concediu pentru ingrijirea copilului?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Ana.
Din 1 martie 2023 nu va mai fi o problemă că sunteţi angajată ori atunci concediul de maternitate se va calcula din salariul cel mai mare al unuia dintre soţi
„(7) Indemnizația de maternitate se calculează din venitul asigurat al unuia dintre soți, care va determina un cuantum mai... mai detaliat mare al indemnizației de maternitate.

21 января 2023
  • Юрисконсульт

Bună ziua, Ana.
Dar, să ţineţi cont de faptul că prevederea la care face referinţă domnul Serghei, se referă anume la indemnizaţia de maternitate, care se acordă în baza concediului de maternitate, ce include concediul prenatal şi concediul postnatal.

Indemnizaţia pentru creşterea copilului - se calculează diferit.

23 января 2023