Concediul anual

15 апреля 2019 96

Conform CM al Republicii Moldova, concediul anual poate fi impartit in parti. Este oare posibil ca prima parte a concediului sa fie de 5-6 zile. Seful zice ca numaidecat prima parte este de 14 zile.

Jurist comments 1

Cristian Papanaga
  • Адвокат

Conform alin. (5) al art. 115 din Codul Muncii: concediul de odihnă anual poate fi acordat integral sau, în baza unei cereri scrise a salariatului, poate fi divizat în părţi, una dintre care va avea o durată de cel puţin 14 zile calendaristice http://www.legis.md/cautare/rezultate/113032.

Concluzia este că nu există o obligație... mai detaliat ca prima parte să fie de 14 zile.

Poate fi și a doua sau a treia parte. Esențial este ca salariatul să beneficeze de o parte divizată de cel puțin 14 zile.

Discutați cu Angajatorul.

15 апреля 2019