Concediul de boala cum se plateste?

11 января 2020 44

Cum se va calcula si achita concediul de boala, daca am nevoie de o perioada mai mare de reabilitare (fractura de picior)? Lucrez de 3 ani la o companie in proprietatea statului.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Galina.

Plata indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă cauzată de boli obişnuite sau de accidente nelegate de muncă se efectuează în modul următor:
a) primele cinci zile calendaristice de incapacitate temporară de muncă se plătesc din mijloacele angajatorului, însă nu mai mult de 15 zile cumulative pe parcursul unui an calendaristic... mai detaliat în cazul mai multor perioade de incapacitate temporară de muncă;
b) începând cu a şasea zi calendaristică de incapacitate temporară de muncă, iar în cazul mai multor perioade de incapacitate temporară de muncă – începând cu prima zi după expirarea celor 15 zile cumulative plătite din mijloacele angajatorului, indemnizaţia se plăteşte din mijloacele bugetului asigurărilor sociale de stat.

Baza de calcul al indemnizației o constituie venitul mediu lunar asigurat realizat în ultimele 12 luni calendaristice premergătoare lunii producerii riscului asigurat, venit din care au fost calculate și achitate contribuții individuale de asigurări sociale.

Venitul mediu lunar asigurat se determină prin împărțirea la 12 a venitului asigurat realizat la toate unitățile în ultimele 12 luni calendaristice premergătoare lunii producerii riscului asigurat.

Indemnizația se calculează și se plătește pentru zile calendaristice. Venitul asigurat pentru o zi calendaristică se determină prin împărțirea venitului mediu lunar asigurat la numărul de zile calendaristice din luna pentru care se plătește indemnizația.

Pentru mai multe detalii, vedeți această lege: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=115077&lang=ro#

13 февраля 2020