Concediul de ingrijire a copilului 3 ani

29 мая 2020 52

Eu, tata copilului, mi-am luat concediu de ingrijire a copilului, iar sotia a iesit la serviciu. Acum, eu pot sa ma intorc la serviciu si sotia la fel sa lucreze? Sau daca eu ma intorc la serviciu, sotia trebuie sa iasa in concediu? Legea permite ca ambii parinti sa lucreze?

Jurist comments 1

  • Параюрист

Legea permite revenirea la serviciu a părinților în orișice moment , e necesară o cerere să o depuneți către angajatorul Dvs . și respectiv una la CNAS ..- deoarece va fi sistată plata indemnizației pentru îngrijirea copilului .

8 июня 2020