Concediul de maternitate la intretinerea sotului

9 января 2023 66

Buna ziua. Mi-a fost aplicat sechestru pe conturile bancare din cauza unor datorii la credite. Sunt insarcinata si urmeaza sa deschid pe numele meu un card social pe care sa primesc suma de bani pentru concediul de maternitate (la intretinerea sotului). Voi putea deschide asemenea cont? Si nu-l va bloca executorul judecatoresc?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Victoria,

Conform Codului de Executare RM, executorul judecătoresc nu poate urmări plățile sociale. În caz că executor va aplica sechestru pe acest card, Dvs. va puteți adresa la bancă și la executor cu o cerere de ridicare a sechestrului și ei sunt obligați să ridice sechestrul.

De multe ori... mai detaliat se întâmplă că executorii pun sechestre pe toate conturile debitorilor fără a clarifica natura juridică a plăților care intră pe aceste conturi. Astfel, în așa situații urmează să vă apărați drepturile pe care le aveți conform legii.

10 января 2023