Concediul pentru creșterea copilului și păstrarea locului de muncă

21 июля 2020 244

Bună ziua. Este posibil ca soțul să fie în concediu de îngrijire a copilului și să lucreze în același timp? Indemnizația va fi pe numele lui, pentru că eu sunt studentă. Nu va fi obligat soțul să nu muncească?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

Bună,
aveți două posibilități
1. Să aplicați la indemnizație pentru creșterea copilului dumneavoastră ca soție aflată la întreținerea soțului, luîndu-se în calcul salariul lui.
2. să aplice la indemnizație pentru creșterea copilului soțul și să primească și indemnizația și să lucreze să primească salariul

În plus, soțul avea dreptul la concediu paternal... mai detaliat plătit de 14 zile după nașterea copilului

22 июля 2020