Concediul suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vârstă de la 3 la 4 ani

23 ноября 2020 245

Bună ziua. Art. 124(3) din CM al RM prevede că "Concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului poate fi folosit integral sau pe părţi în orice timp, până când copilul va împlini vârsta de 3 ani."
În cazul concediului suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vârstă de la 3 la 4 ani, însă, acest aspect nu este prevăzut în legislație.
Întrebarea mea este: poate angajatul să solicite concediu suplimentar neplatit pentru îngrijirea copilului în vârstă de la 3 la 4 ani pe o perioada de 4 luni doar, sau concediul menționat se acordă până la împlinirea de către copil a vârstei de 4 ani, iar angajatul poate eventual să solicite revenirea la serviciu înainte de sfârșitul acestuia?
Multumesc.

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

Bună
se foloseşte aceeaşi metodă: se acordă concediul la cerere şi poţi reveni din concediu atunci când simţi necesitatea

24 ноября 2020