Concubinul este violent si am plecat de la el cu copil mic

13 июля 2021 57

Buna ziua. Cu concubinul traim de 3 ani, avem un copil de 2 anisori care poarta familia tatalui. In scurt timp trebuie sa nasc, dar am plecat de la el din motiv de cearta, agresiuni fizice etc. Mai are 2 copii minori de la prima casatorie, care stau cu el. Administreaza pastile prescrise de neurolog, dar nu este la evidenta oficiala la psihiatru. Am depus o plangere pe el la politie si avem si proces. Eu cu copilul avem unde trai. El nu se raspunde, adica nu are nevoie de noi. Lucreaza oficial in 2 locuri, dar are si venit suplimentar. Eu nu lucrez din motiv ca sunt in concediu de maternitate. Ce drepturi am si cum sa procedez?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Aveți dreptul de a înainta o acțiune în judecată cu privire la încasarea pensiei alimentare pentru copilul vostru comun. Acțiunea poate fi înaintată dacă acesta nu participă la întreținerea copilului.

În rest ce ține de aplicarea violenței așteptați finalizarea cauzei și dacă acesta va fi atras la răspundere și considerat... mai detaliat vinovat, dvs în calitate de victimă/parte-vătămată veți putea pretinde la despăgubirea prejudiciului moral și material.

14 июля 2021