Concubinul vrea sa-mi ia copilul

1 июля 2020 24

Are tatal copilului dreptul sa-mi ia copilul sugar, daca acesta poarta numele lui?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Daniela, bună ziua!

Ambii părinți au drepturi și obligații egale în raport cu copiii lor.
Este cazul să vă adresați în instanța de judecată în vederea determinării domiciliului copilului și încasarea pensiei de întreținere în beneficiul copilului.

Având în vedere vârsta fragedă a copilului și în special că este alăptat încă de mamă,... mai detaliat este puțin probabil ca domiciliul copilului să fie stabilit cu tatăl, decât în cazul în care mama suferă cu probleme grave de ordin medical care pot pune în pericol viața și sănătatea copilului.

Succes.

2 июля 2020