Conditii de munca

29 июня 2019 35

Buna ziua. Am putin nevoie de ajutorul Dvs. Sora munceste intr-un chiosc cu suprafata de aproximativ 12 mp, asortimentul de produse chimice. Acolo nu este conditioner si toata ziua chioscul se afla la soare si sunt aproape 40°C, se "incalzesc " toate produsele si evident miroase foarte puternic a chimicate ca tocmai provoaca o usturime cand respiri. Gaurile de ventilare sunt in spatele rafturilor si sunt astupate cu marfa (a spus ca asa cere oficiul si asta e aranjamentul marfurilor in magazin) si nici macar n-ai aer sa rasufli. Spuneti-mi, va rog, are dreptul angajatorul sa tina angajatii in asa conditii? Si au dreptul angajatii sa "ceara" un conditioner sau ceva de tipul asta? Mersi mult.

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, Irina, evident că angajatorul este obligat să asigure condiții corespunzătoare de muncă pentru salariat, în asemenea circumstanțe produsele alimentare nu trebuie păstrate, poate să facă o notificare către angajator prin care să îl informeze despre aceste circumstanțe, în cazul în care angajatorul nu va întreprinde nimic, sora dvs., poate... mai detaliat sesiza ANSA, sau Inspectia muncii.

29 июня 2019