Conditii insuportabile la locul de muncă

21 октября 2019 43

Buna ziua. Am o situație complicată la serviciu. Nu mai pot rezista sa muncesc in asa condiții încă 2 saptamani. Stimati juriști, spuneti-mi, va rog, care vor fi consecintele daca nu o sa ma prezint la locul de munca fara sa astept sa expire contractul sau sa treaca 2 saptamani dupa ce scriu cererea de demisie. Pe lângă faptul că o sa fiu automat concediata, e posibil sa ma dea in judecata sau alte penalitati?

Jurist comments 1

Elena Pirau
  • Юрисконсульт
  • Иные правонарушения

In conformitate cu prevederile art. 85 alin. (1) Codul Muncii al Republicii Moldova, salariatul are dreptul la demisie, anunţînd despre aceasta angajatorul, prin cerere scrisă, cu 14 zile calendaristice înainte. Însă, conform art. 85 alin. (3') contractul individual de muncă poate fi desfăcut şi înainte de expirarea termenelor doar prin... mai detaliat acordul scris al părţilor.
Concedirea se admite numai pentru motivele specificate la art. 86 alin. (1) Codul Muncii al Republicii Moldova.

22 октября 2019