Conditiile de inscriere a tatalui in certificatul de nastere al nou-nascutului

13 февраля 2020 25

Daca tatal copilului meu este casatorit cu alta persoana, pot sa-l inscriu in certificatul de nastere al copilului ca tata, desigur cu acordul lui? Ce acte sunt necesare de prezentat si care este procedura daca este posibil asa ceva?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Paternitatea copilului poate fi recunoscută de către tatăl său printr-o declaraţie comună a acestuia şi a mamei copilului, depusă la organul de stare civilă.

În caz de litigii prin judecată

14 февраля 2020