Conducerea automobilelor cu numere transnistrene dupa 1 aprilie 2017

28 февраля 2017 1183

Am o intrebare referitor la legea, care se va aplica din 1 aprilie 2017 cu privire la conducerea masinilor inmatriculate in stinga Nistrului. Eu detin permis de conducere eliberat de autoritatile din Moldova. Este posibil ca tot odata sa detin si permis de conducere eliberat de Transnistria, adica sa am in posesie ambele permise de conducere? Daca detin ambele permise - pot circula pe teritoriul Moldovei fara restrictii?

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Pozitia organelor vamale este aici: http://customs.gov.md/ro/content/atentia-posesorilor-de-autoturisme-inmatriculate-strainatate-sau-regiunea-transnistreana

Drepturile dvs. sunt descrise mai jos:
Articolul 53 din Legea nr.131-XVI din 7 iunie 2007 privind siguranţa traficului rutier se completează după cum urmează:
„(21) Este interzisă circulaţia pe drumurile publice a autovehiculelor cu plăcile cu număr de înmatriculare din unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului şi municipiul... mai detaliat Bender în cazul conducătorilor de autovehicule care deţin permis de conducere al Republicii Moldova, emis în modul stabilit de legislaţia naţională, şi domiciliază pe teritoriul Republicii Moldova, precum şi circulaţia autovehiculelor cu plăcile cu număr de înmatriculare dintr-un stat străin nerecunoscut de Republica Moldova.
(22) Prin derogare de la alineatul (21) se permite circulaţia pe drumurile publice a autovehiculelor cu plăcile cu număr de înmatriculare din unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului şi municipiul Bender în cazul conducătorilor de autovehicule care deţin permis de conducere al Republicii Moldova, emis în modul stabilit de legislaţia naţională, şi domiciliază pe teritoriul Republicii Moldova, dacă autovehiculele sînt în proprietatea agenţilor economici din unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului şi municipiul Bender şi dacă conducătorii de autovehicule sînt angajaţi ai acestora.”

Codul contravenţional al Republicii Moldova nr.218-XVI din 24 octombrie 2008 se completează după cum urmează:
La articolul 438 alineatul (1):
litera c) va avea următorul cuprins:
„c) a expirat termenul de 180 de zile de admitere temporară a mijlocului de transport auto pe teritoriul Republicii Moldova, cu excepţia cazului în care mijlocul de transport auto este introdus pe teritoriul vamal de către persoana fizică cu domiciliul în orice stat străin şi care deţine permis de conducere emis în ţara în care are domiciliu;”
alineatul se completează cu litera d) cu următorul cuprins:
„d) nu are domiciliu în una dintre unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului sau municipiul Bender, deţine permis de conducere al Republicii Moldova, emis în modul stabilit de legislaţia naţională, şi conduce un mijloc de transport auto cu plăcuţa cu număr de înmatriculare din una dintre unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului sau municipiul Bender, cu excepţia prevăzută la art.53 alin.(22) din Legea privind siguranţa traficului rutier.”

La articolul 25 din Legea nr.320 din 27 decembrie 2012 cu privire la activitatea Poliţiei şi statutul poliţistului se completează:
152) să oprească în trafic şi să verifice dreptul conducătorului mijlocului de transport auto cu plăcuţa cu număr de înmatriculare din una dintre unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului şi municipiul Bender sau dreptul conducătorului mijlocului de transport auto cu plăcuţa cu număr de înmatriculare dintr-un stat străin de a circula pe drumurile publice ale Republicii Moldova;”.

Art.IX. – Prin derogare de la prevederile Codului fiscal nr.1163-XIII din 24 aprilie 1997, ale Codului vamal al Republicii Moldova nr.1149-XIV din 20 iulie 2000 şi ale Legii nr.1569-XV din 20 decembrie 2002 cu privire la modul de introducere şi scoatere a bunurilor de pe teritoriul Republicii Moldova de către persoane fizice:
1. În perioada de la 1 ianuarie 2017 pînă la 1 aprilie 2017, persoanele fizice rezidente care au introdus pe teritoriul Republicii Moldova pînă la data de 1 noiembrie 2016 mijloace de transport auto clasificate la poziţia tarifară 8703, indiferent de termenul de exploatare, ce au fost declarate prin acţiune conform articolului 1841 din Codul vamal al Republicii Moldova nr.1149-XIV din 20 iulie 2000 şi articolului 10 alineatul (3) din Legea nr.1569-XV din 20 decembrie 2002 cu privire la modul de introducere şi scoatere a bunurilor de pe teritoriul Republicii Moldova de către persoane fizice, precum şi persoanele care au deţinut pînă la 1 noiembrie 2016 în posesie sau în folosinţă mijloace de transport auto clasificate la poziţia tarifară 8703, indiferent de termenul de exploatare, cu plăcuţe cu număr de înmatriculare din unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului şi municipiul Bender au dreptul de a le plasa sub regimul vamal de import cu achitarea accizei în mărime de 30% din cota accizei stabilită pentru anul 2016, cu prezentarea certificatului care atestă achitarea vinietei şi înregistrarea acestora în conformitate cu legislaţia în vigoare. Pentru mijloacele de transport cu termen de exploatare mai mare de 10 ani se aplică cota accizei în mărime de 30% din cota accizei pentru anul 2016 stabilită pentru 10 ani.
2. Obligaţia de prezentare a certificatului care atestă achitarea vinietei nu se aplică în privinţa mijloacelor de transport auto cu plăcuţe cu număr de înmatriculare din unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului şi municipiul Bender.

28 февраля 2017