Condus agresiv

15 июля 2022 96

Buna ziua. Ce risc dacă conduc pe drumurile publice din România în situația în care dreptul de a conduce pe aceste drumuri mi-a fost suspendat pe un termen de 2 luni pentru condus agresiv? Sunt cetățean al RM.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună Vadim, riscaţi să vă fie întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii prevăzute de Art. 335. alin. (2) Cod Penal al României,
"Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei... mai detaliat sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă"

Succes!

17 июля 2022