Condus in stare de ebrietate avansata și lipsa permisului de conducere

5 июня 2020 38

Buna ziua. Care sunt sancțiunile conform CP, în afară de art 264/1 alin.1, pentru conducerea in stare de ebrietate avansata și lipsa permisului de conducere? Menționez că nu au fost victime sau vătămate alte persoane. Poate fi aplicat acestei fapte alin. 4 al aceluiași articol? Mersi.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Alin.4 se aplică doar în cazul în care acțiunile dvs se încadrează în cele prevăzute în caz contrar nu.

(4) Acţiunile prevăzute la alin.(1)–(3), săvîrşite de către o persoană care nu deţine permis de conducere sau care este privată de dreptul de a conduce mijloace de transport,
... mai detaliat se pedepsesc cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore sau cu închisoare de pînă la 1 an.

6 июня 2020