Conectarea la conducta de gaz construită de vecini

24 августа 2022 23

Bună ziua. Noi suntem un grup de 17 gospodari, care am construit cu bani proprii conducta de gaz când s-a gasificat satul. Daca un potențial consumator dorește să se conecteze la conducta de gaz deja contruită de noi, trebue să ne întoarcă cineva banii cheltuiți în plus? Cât va plăti acest nou consumator și cui trebue să dea banii? Mulțumim.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Primordial, discutați acest caputil cu cei de la Moldova Gaz sau cine anume este gestionarul rețelei după darea acesteia în exploatare.
La momentul cînd a fost recepționat gazoductul de către compania de gazificare, a fost identificat o persoană de contact sau un responsabil? de regulă, cînd apare necesitatea de conectare a... mai detaliat unui nou subiect, se solicită acordul celor care au investit inițial, care la rîndul său sunt reprezentați de cineva din colectivitate, mai departe, pentru a exprima acordul și compensa parțial din cheltuieli faceți calculul acestora și compensați fiecăruia proporțional.

26 августа 2022