Consecintele scimbarii locului de munca din medicina generala in stomatologie!

26 марта 2018 21

Buna ziua. In caz ca persoana cu studii in medicina, cu grad superior de calificare, cu un stagiu de peste 30 ani la acelasi post de munca in calitate de asistent medical, isi schimba postul de munca ca asistent medical la un centru stomatologic, cum afecteaza aceasta schimbare asupra calcularii pe viitor a pensiei (cea oferita dupa atingerea unui anumit stagiu de munca)? Se intrerupe stagiul cit o sa activeze la stomatologie sau nu? Cum ramine cu gradul superior de calificare pe care il detine?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Адвокат

Iuliana, de regula, conteaza stagiul de cotizare (perioada de plata si marimea cotizatiilor lunare) decit vechimea de munca pentru pensie. Pentru mai multe detalii adresati-va aici: http://www.cnas.md/

5 апреля 2018