Constructia unui garaj

31 октября 2019 166

Buna ziua. Recent am inceput constructia unui garaj pe terenul meu din suburbie. Vreau sa va intreb: cum e mai simplu de procedat - de obtinut autorizatia de constructie pe parcursul lucrarilor sau de legalizat garajul dupa finalizare? Va multumesc!

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua, pentru a începe lucrările de construcție pe terenul care este în posesia dumneavoastră, aveți nevoie de certificart de urbanism și autorizație de construcție aceste acte le puteți solicita la Administrația Publică Locală (vă adresați la primaria localității). În cazul construcțiilor neautorizare dumneavăastră riscați să fiți sancționată cu amendă... mai detaliat în baza art.179 Cod Contravențional (3000 - 4500 lei) , deși Codul Contravențional prevede doar amenzi pentru astfel de încălcări, există și probabilitatea ca să demolați construcția neautorizată. Vă sugerez să mergeți acum la etapa inițială și să primiți toate actele necesare pentru o construcție legală și autorizată.
O zi frumoasa!

5 ноября 2019