Constructie bloc locativ in zona rezidentiala privata

30 января 2019 65

Buna ziua. Locuim la casa pe pamant. Vecinul vrea sa construiasca bloc locativ cu 7 etaje, cere permisiunea noastra. Noi nu prea suntem de acord! Ce putem sa facem Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,

Nimeni nu va poate impune să îi acordați acordul notarial.
Verificați regulamentul de urbanism dacă, acesta permite ca în asemenea zona sa fie ridicate asemenea blocuri locative.
În cazul în care va începe să construiască solicitați de la autoritățile locale copia actelor ce confirmă că întrunește toate condițiile prevăzute de lege pentru... mai detaliat a obține autorizația de construcție, certificatul de urbanism, etc.
Verificați Legea privind autorizarea lucrărilor de construcție accesând link-ul de mai jos:
http://lex.justice.md/md/335823/

În cazul în care au fost încălcate prevederile legale solicitați autorității publice emitente retragerea autorizației, iar dacă refuză sau omite sa o facă, va fi necesar să vă adresați în instanța de judecată.

Din experiența proprie vă pot spune că în Chișinău se construiesc asemenea blocuri și în zone rezidențiale unde sunt amplasate doar case de locuit cu 2-3 nivele.

30 января 2019