Constructie in care nu toate elementele au autorizatie

6 января 2023 71

Buna ziua. Detin un imobil si situatia este urmatoare: casa are toate actele in regula (autorizatie de constructie etc.), dar mansarda si garajul - nu. Ce sa fac ca sa aduc totul in ordine?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Ion.
Din cîte cunosc, la moment nu există mecanism de legalizare a construcţiilor neautorizate.
În acelaşi timp puteţi încerca perfectarea setului de acte începînd de la certificatul de urbanism pentru proiectare şi terminînd cu actul de recepţie pentru a avea setul de acte ce va permite înregistrarea imobilelor construite... mai detaliat neautorizat la cadastru ca şi cum au fost construite recent.
Unicul neajuns în această schemă este primarul şi arhitectorul-şef care trebuie să vă elibereze certificatul de urbanism şi autorizaţia de construcţie sunt în acelaşi timp şi agenţi constatatori care pot constata contravenţia prevăzută la art.179 cod contravenţional şi pot solicita prin judecată demolarea acestor construcţii.
Respectiv trebuie să găsiţi limbă comună cu funcţionarii primăriei, iar procedura de perfectare a documentelor pentru construcţie o găsiţi la următorul link:
https://servicii.gov.md/ro/event/C11
Succes Dumneavoastră.

7 января 2023