Cont banar

6 февраля 2019 30

Buna ziua. Noi am luat un credit de la o banca si mi s-a facut cont. Contul este blocat de judecator. Intrebarea este daca poate un executor sa retraga bani din cont?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna D-le Igor,

Depinde de faza la care este procesul civil.
În cazul în care există o hotărâre/ordonanță judecătorească privind încasarea unei sume de la dvs în beneficiul unei alte persoane, atunci executorul judecătoresc este în drept să aplice sechestrul pe mijloacele bănești de pe conturile bancare în limita sumei urmărite.
Totodată, executorul... mai detaliat judecătoresc poate dispune prin încheiere aplicarea interdicției de a primit de la debitor careva bunuri sau bani.

În cazul în care există o hotărâre/ordonanță de încasare pe care nu o executați benevol, executorul judecătoresc este în drept să retragă de pe contul dvs suma urmărită.

De remarcat, că în eventualitatea în care ascundeți bunurile și veniturile în scopul eschivării de la executarea hotărârii debitorul poate fi atras mai întâi la răspundere contravențională după care și la răspundere penală.

Recomandarea este să executați benevol!

6 февраля 2019