Conteaza cine depune cererea pentru divort?

30 марта 2023 73

Buna ziua. Conteaza cine depune cererea pentru divort (sotul sau sotia) in cazul cand ambii isi doresc divortul? Are vreun avantaj sotul care depune primul?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Nu există careva avantaje.
În cazul cînd ambii soți doresc divorțul există posibilitatea de a desface căsătoria la ASP sau la notar pentru a nu lungi procesul.

30 марта 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună.
Articolul 36. Desfacerea căsătoriei la organul de stare civilă
(1) În baza acordului comun al soţilor, în cazurile în care între aceştia nu există neînţelegeri referitoare la partajul proprietăţii comune în devălmăşie, la întreţinerea, educaţia şi domiciliul copiilor minori comuni sau la întreţinerea unuia dintre soţi, căsătoria este desfăcută la organul... mai detaliat de stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul unuia dintre soţi.
(3) Desfacerea căsătoriei şi eliberarea certificatului de divorţ au loc după expirarea termenului de o lună din ziua depunerii cererii de divorţ.

(4) În cazul apariţiei litigiilor între soţi cu privire la copii, la partaj sau la întreţinerea unuia dintre soţi, desfacerea căsătoriei se face pe cale judecătorească.

(5) Dacă, după desfacerea căsătoriei de către organul stare civilă, între soţi apar litigii referitoare la partaj, la întreţinerea, educaţia şi domiciliul copiilor minori comuni sau la întreţinerea unuia dintre soţi, acestea se vor soluţiona pe cale judecătorească.

Nu, nu contează cine depune cererea, însă dacă este de comun acord, atunci ambii trebuie să fiți prezenți la organul stare civilă.

30 марта 2023