Contestare amenda

14 августа 2020 154

Buna ziua. La intoarcerea in tara am primit o amenda pentru depasirea vitezei de circulatie, dar pentru ca am fost nevoit sa stau 2 saptamani in autoizolare in legatura cu pandemia, am vrut sa platesc amenda prin serviciul Mpay in decurs de trei zile. Cu toate acestea, amenda nu a fost introdusa in sistem, pentru ca indica 0 lei spre achitare. Ulterior am primit scrisoare de la executor pentru a achita integral amenda si alte costuri aferente. Reprezinta acesta un temei subtantial pentru a contesta amenda?

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Radu.

Termenul de contestare a deciziei de aplicare a sancţiunii contravenţionale este de 15 zile de la data emiterii sau de la data când ați luat cunoștință de aceasta.

Puteți contesta amenda sau actele executorului judecătoresc doar dacă prezentați dovezi că ați fost în imposibilitate de a vă deplasa.

Suplimentar, verificați... mai detaliat dacă în procesul-verbal este indicată instituția bancară, așa cum prevede art. 451 cu indice 1 alin. (5) Cod Contravențional.

Spor!

14 августа 2020