Contestarea hotararii primei instante

10 ноября 2019 41

Buna ziua. Unde pot contesta hotararea primei instante de judecata referitoare la un proces verbal? Trebuie s-o contest la judecatoria raionala sau la Chisinau? Va multumesc!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
In cazurile contraventionale, hotarirea primei instante poate fi atacata cu recurs, in termen de 15 zile de la data emiterii hotaririi (daca ati fost prezent la sedinta cind hotarirea a fost pronuntata).
Recursul se depune la aceeasi judecatorie care a emis hotarirea, care ulterior il va trimite... mai detaliat la Curtea de Apel de circumscriptie.

11 ноября 2019