Contestarea proceselor-verbale contraventionale

4 февраля 2023 53

Salut. La somarea agentului de patrulare nu am vrut sa prezint permisul de conducere, chiar daca il aveam la mine. Am prezentat buletinul, dupa care agentul a efectuat un control minutios al masinii: trusa medicala, stingator, vesta, triunghi de semnalizare etc. In final, mi-a intocmit 2 procese-verbale: unul pentru ca trusa medicala era expirata si al doilea pentru ca farurile si semnalizarea de directie erau murdare. Cu toate acestea, nu au facut poze ale masinii sau ale trusei medicale. Are sens sa contest procesele-verbale mentionate, pe care le-am semnat? Acestea au fost intocmite pe 2 februarie, iar amenzile le-am achitat pe 4 februarie?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună!
Termenul de contestare a procesului-verbal este de 15 zile.
Puteți contesta dacă nu sunteți de acord și să menționați că nu sunt probe privind săvârșirea contravenției.

Articolul 448. Contestația împotriva deciziei agentului constatator asupra cauzei contravenționale
(1) Contravenientul, victima sau reprezentantul acestora, procurorul, dacă este parte în cauza contravențională, în cazul în... mai detaliat care nu sînt de acord cu decizia agentului constatator sau în cazul în care aceasta a fost emisă cu încălcarea normelor procesuale stabilite de prezentul cod, sînt în drept să conteste decizia emisă asupra cauzei contravenționale.
4) Contestația împotriva deciziei emise asupra cauzei contravenționale se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator, conform competenţei teritoriale, care a examinat cauza. În cel mult 5 zile lucrătoare de la data depunerii, agentul constatator expediază contestația şi dosarul cauzei contravenționale în instanța de judecată competentă.
(8) Persoana care face contestație împotriva deciziei de aplicare a sancțiunii contravenționale nu plăteşte taxă de stat.

4 февраля 2023
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună Octavian, puteţi să contestaţi procesele-verbale, şi să aveţi câştig de cauză, dacă vor fi prezente semne de nulitate sau va lipsi faptul contravenţiei. Însă, nu pot înţelege firul logic al acţiunilor dumneavoastră, prin care vă împotriviţi cerinţelor agentului constatator, apoi semnaţi procesul-verbal şi ulterior achitaţi amenda, aceleaşi întrebări vor... mai detaliat fi adresate şi de judecător în cadrul procesului de judecată. Până la urmă decizia vă aparţine.

Dacă aveţi nelămuriri puteţi să mă contactaţi la adresa de email iacobalexandrulaw@gmail.com

5 февраля 2023