Contestarea procesului-verbal cu privire la contraventie

8 апреля 2022 112

Buna ziua. In cazul in care in procesul-verbal contravențional pentru încălcarea limitei de viteza am semnat ca nu am obiecții, pot totuși contesta procesul-verbal?

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Desigur.

8 апреля 2022
Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Puteți contesta procesul-verbal, dar de dorit totuși să achitați amenda în cazul în care pierdeți procesul.
Contestația se efectuează la agentul constatator - Inspectoratului Național de Securitate Publică, Str. Doina 102, MD-2059, mun. Chișinău - care apoi, la rândul său va remite cauza contravențională pentru examinare în instanța judiciară în... mai detaliat ordinea art. 374 alin. (3), art. 375, 441 alin. (1) lit. a), art. 445, și 448 din Codul contravențional.

11 апреля 2022
Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Puteți contesta procesul-verbal, dar de dorit totuși să achitați amenda în cazul în care pierdeți procesul.
Contestația se efectuează la agentul constatator - Inspectoratului Național de Securitate Publică, Str. Doina 102, MD-2059, mun. Chișinău - care apoi, la rândul său va remite cauza contravențională pentru examinare în instanța judiciară în... mai detaliat ordinea art. 374 alin. (3), 375, 441 alin. (1) lit. a), 445, și 448 din Codul contravențional.

11 апреля 2022