Contestarea procesului-verbal pentru depasirea vitezei

14 апреля 2021 108

Am fost oprit de politia de patrulare, care pretinde ca a depistat incalcarea limitei de viteza (veneau pe contrasens, ora opririi 22.55). Ma deplasam cu viteza de 90 km/h si am inceput sa franez in fata indicatorului 70 km/h. Girofarele automobilului de politie au fost aprinse inainte ca eu sa trec de indicatorul de 70 km/h, iar eu am oprit masina in cam 150-200 m (intr-un loc sigur).
Agentul de politie mi-a aratat 2 poze, in una aveam viteza 93 km/h si in a doua 68 km/h. Am indicat obiectiile mele in procesul-verbal si l-am semnat.
Vreau sa contest procesul-verbal, insa nu am dovezi video sau martori oculari.
Pot indica in contestare urmatoarele aspecte:
1. Poza cu viteza 93 km/h a fost facuta pana la indicatorul 70 km/h, desi e doar o poza cu fundal negru si nr. masinii, respectiv nu pot dovedi unde anume a fost facuta.
2. Pot cere dovezi suplimentare, cum ar fi inregistrarea video de pe masina politiei (presupun ca trebuie sa aiba)?
3. Referitor la faptul ca am fost oprit pe contrasens, poate fi anulata decizia Conform Ordinul MAI 45 din 19.02.2010?
4. Sunt aprobate radarele Iskra pentru lucru pe timp de noapte?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Salutare Iurie, ţinând cont de situaţia descrisă de dumneavostră, sugerez să contestaţi procesul-verbal,
Articolul 375. Prezumţia de nevinovăţie
(1) Persoana acuzată de săvârşirea unei contravenţii se consideră nevinovată atâta
timp cât vinovăţia sa nu este dovedită în modul prevăzut de prezentul cod.
(2) Nimeni nu este obligat să dovedească nevinovăţia sa.
(3) Concluziile despre... mai detaliat vinovăţia persoanei în săvârşirea contravenţiei nu pot fi
întemeiate pe presupuneri.
Toate dubiile în probarea învinuirii care nu pot fi înlăturate în
condiţiile prezentului cod se interpretează în favoarea persoanei în a cărei privinţă a fost pornit proces contravenţional.
Mai mult de atât dacă aţi circulat cu viteza de 93km/h până la indicatorul 3.27 din RCR "Viteza maximă limitată", nu aveţi de ce să vă temeţi, dacă măsurarea vi s-a efectuat de pe contrasens din mers şi v-au stopat, la fel este o încălcare gravă a procedurii de măsurare şi a Ordinului nr. 45 din 19.02.2010 al MAI.
(Referindu-mă la mijlocul tehnic Iskra-Video)

Pentru detalii suplimentare vă rog să mă contactaţi pe iacobalexandrulaw@gmail.com
Succes!

5 мая 2021