Contract credit prima casa

19 июля 2017 100

Buna ziua! Sotul meu a cumparat prin creditul prima casa un apartament (inainte de casatorie) eu sunt coplatitor la acest credit. In urma casatoriei poate fi schimbat contractul? Este posibil ca acest apartament sa fie trecut pe numele amandurora?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Buna ziua! Regula generala este ca, dat fiind faptul ca bunul a fost dobindit inaintea casatoriei, asupra acestuia are drept de proprietate doar sotul.
Totusi, avind in vedere situatia descrisa, precum ca acel bun a fost luat din surse creditate, iar acum creditul se ramburseaza din contul mijloacelor comune, o solutie... mai detaliat ar fi intentarea unei actiuni in instanta de judecata intemeiata pe prevederile art. 23 din Codul Familiei:
Bunurile ce aparţin fiecăruia dintre soţi pot fi recunoscute de instanţa judecătorească proprietate în devălmăşie a acestora dacă se va stabili că, în timpul căsătoriei, din contul mijloacelor comune ale soţilor sau al mijloacelor unuia dintre soţi ori în urma muncii numai a unuia dintre soţi, valoarea acestor bunuri a sporit simţitor (reparaţie capitală, reconstrucţie, reutilare, reamenajare etc.).
***
In instanta sotul totusi ar putea pretinde la o cota suplimentara personala, avind in vedere rata platita de el initial la acordarea creditului (contributia proprie) , or creditul acordat nu a finanta intregul cost al apartamentului.

20 июля 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Cine este proprietarul apartamentului la moment ? sotul ?

20 июля 2017