Contract de donație

21 марта 2018 26

Bună ziua. În urma unor neînțelegeri în cadrul firmei, am încheiat un contract de donație cu fostul asociat, el având calitatea de donator. La momentul respectiv nu au fost verificate stocurile și obiectele de inventar, iar acum constat că ele există doar fictiv, nimic în depozit. Se poate anula contractul de donație sau ce acțiuni se pot întreprinde? Menționez că fostul asociat era înregistrat și ca contabil, iar eu ca director.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua D-le Andrei,
Personal consider că în situația dată ar fi vorba mai curând despre comiterea unor infracțiuni de către celălalt fost asociat în raport cu patrimoniul societății comerciale.
Contractul Dvs. de donație poate fi anulat, deoarece Dvs de fapt ați simulat, în realitate intenția fiind de vânzare - cumpărare, pur... mai detaliat și simplu dvs nu spuneți toate nuanțele.

24 марта 2018