Contract de donatie cu drept de abitatie

10 августа 2021 323

Buna ziua. Vreau sa inchei un contract de donatie cu drept de abitatie in privinta unui apartament in care locuiesc doi batrani de care am grija. Dupa procedura notariala, merg la cadastru si apartamentul, dupa decesul batranilor, trece automat pe numele meu? Cum functioneaza asta? Daca am asa contract, dupa decesul batranilor, rudele au dreptul la apartamentul? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
în cazul a asemenea contract, deveniți proprietară imediat din data înregistrării la cadastru, însă va fi inclus condiția de abitație, astfel, după deces, doar notificați despre acest fapt cadastru ca ultimul să radieze această limitare și puteți ulterior dispune după plac de imobil.
pentru ca rudele să nu poată pretinde, urmează... mai detaliat ca la întomirea contractului, să fie făcută mențiunea privind excluderea imobilului din masa succesorală, discutați cu notarul pe acest capitol, ei cunosc procedura în detaliu.

12 августа 2021