Contract de imprumut gratuit intre doua persoane juridice

7 марта 2017 1382

Este legal contractul de imprumut gratuit (fara dobinda) intre doua persoane juridice?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат
  • Гражданское право
  • Экономическое право
  • Право недвижимости

Codul civil in articolul 867 nu face distinctie intre parti la contract, persoane fizice sau juridice. Prin urmare, contractul de imprumut poate fi incheiat si intre persoane juridice, inclusiv fara dobinda.

8 марта 2017
Diana Conea
  • Юрисконсульт
  • Гражданское право
  • Трудовое право
  • Семейное право
  • Экономическое право
  • Иные отрасли

Da. Se poate. Obiect al contractului de imprumut pot fi inclusiv si bani (art. 867 CCRM). Si poate fi gratuit.
Iar conditiile referitoare la dobinzi sau alte penalitati sunt la discretia partilor.
De exemplu, in contractul de imprumut se poate include in sarcina Imprumutatului, procentul retinut de banca in cazul extragerii... mai detaliat banilor cash de pe contul persoanei juridice (daca s-a convenit acordarea imprumutului cash), sau procentul retinut pentru transfer (daca acesta exista).

31 мая 2017