Contract de instrainare a bunului cu conditia intretinerii pe viata

21 июня 2018 429

Buna! O matusa vrea sa semnam Contract de instrainare a bunului cu conditia intretinerii pe viata. Doamna e divortata de mult timp (>20 ani) si are 2 copiii, cu care nu tine nicio legatura. Daca semnez acest contract, copiii pot pretinde pe mai tirziu la acest bun? Multumesc.

Jurist comments 1

Victor Baciu
  • Юрисконсульт

Contractul de înstrăinare a bunului cu condiția întreținerii pe viață este unul translativ de proprietate, prin urmare copii nu vor putea pretinde la acest bun.
Aceasta în condițiile în care părțile respectă obligațiile contractuale reciproce și nu are loc rezoluțiunea contractului.

21 июня 2018