Contract de investitie (continuare)

20 декабря 2019 32

Multumesc pentru raspunsul Dvs. Conform contractului de investitie, blocul de locuit trebuia sa fiie dat in exploatare in iulie 2019. Luna de luna ne poartà cu vorba, suntem deja la sfarsitul anului si inca nu avem niciun resultat. Putem cere de la compania de costructie actul de predare/vanzare-cumparare neavand documentul de dare in exploatare a blocului? Multumesc.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Dacă bunul imobil nu este dat in exploatare, actul de predare-primire nu doar ca nu va ajută cu nimic, din contra, va crea o serie de dezavantaje dvs., in ce priveste calitatea lucrarilor, curcerea termenului de înaintare pretențiilor cu privire la vicii, la calitatea lucrărilor, etc. sunt multe de explicat.

Ar... mai detaliat fi mai corect să solicitați penalități de întîrziere dacă sunt prevazute de contract.

21 декабря 2019