Contract de investiții în construcții

12 августа 2021 67

Buna ziua. În cazul în care este semnat un contract de investiții în construcții in anul 2018 și acest contract este înregistrat la ASP (Casastru), poate ulterior constructorul să gajeze aceste construcții (imobilele înregistrate la ASP)? Dar în cazul contractelor de investiții încheiate după martie 2019? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. De regulă compania care construieşte nu este în drept de a gaja încăperea concretă, dacă aceasta a fost notată la Cadastru. Contractul de investiţii are ca obiect un bun imobil viitor, şi drepturile asupra acestuia au fost notate, respectiv acţiunile companiei sunt ilegale. După martie 2019, se efectuează... mai detaliat deja înregistrare provizorie a contractului de vânzare cumpărare cu rezerva proprietăţii.

13 августа 2021