Contract de locatiune

3 апреля 2019 86

Buna ziua. Am asa o intrebare: daca stapanul unde inchiriem apartamentul este peste hotare si vreau sa imi fac un contract de locatiune ca sa dau copilul la gradinita, poate sa mearga la notar cu mine fiica lui, sau este necesara prezenta lui. Mersi!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Stela,

Părțile ar putea mai întâi încheia un contract la distanță prin intermediul mijloacelor de comunicare electronice (e-mail), făcînd schimb de ecemplare semnate și scanate color în PDF, după care și se pot expedia reciproc prin intermediul oficiului poștal sau cu ajutorul fiicei locatorului.

Nu este necesar să autentificați notarial contractul... mai detaliat de locațiune.

Cod civil - articolul 1252. Forma contractului de locațiune
Contractul de locațiune a unui bun imobil trebuie să fie întocmit în scris.

3 апреля 2019
Valentin Ciuric
  • Адвокат

Bună ziua!

Ați putea găsi mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/viza-de-resedinta-i-ce-drepturi-ofera-si-care-este-procedura-inscrierii/

12 июля 2020